Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Sverepec

Oficiálne stránky obce Sverepec

DEŇ OBCE SVEREPEC - POZVÁNKAVytlačiť
 

OBEC SVEREPEC Vás pozýva na tradičné podujatie "DEŇ OBCE SVEREPEC", ktoré sa koná v piatok 5. júla 2019 pred Obecným úradom vo Sverepci so začiatkom o 13 hod. 
Na podujatí sa bude konať súťaž vo varení guľášu, kde bude súťažiť 11 súťažiacich družstiev, v doprovode hudobnej skupiny Rabaka. O 17, 00 hod bude vyhodnotenie súťaže a zábava bude pokračovať s dychovou hudbou Lieskovanka . V popoludňajších hodinách vystúpi aj partia heligonkárov Moštenskí pajtáši. 
Počas celého podujatia bude v parku pri DK Sverepec pre deti a mládež vytvorené detské mestečko s rôznymi zaujímavosťami a druhmi zábavy (maľovanie na tvár ....)
Počas celého podujatia bude o občerstvenie postarané.
OBEC SVEREPEC SA TEŠÍ NA VAŠU ÚČASŤ.


 
 

Obec Sverepec leží na rozhraní Bytčianskej a Ilavskej kotliny, je súčasťou Trenčianskeho kraja a Považskobystrického okresu. Od Okresného mesta Považská Bystrica je obec vzdialená 7 km. Katastrálne územie obce hraničí s územím mesta Považská Bystrica, jeho časťou Dolný Moštenec a obcami Horný Lieskov, Beluša a Visolaje.

Obec Sverepec leží na 18 st. 25 min. východnej zemepisnej dĺžky a 49 st. 5 min. severnej zemepisnej šírky.

Prvá písomná zmienka o obci Sverepec je z roku 1321 pod názvom Sverepecz. Osídlenie na území dnešného Sverepca bolo už pravdepodobne v 10 storočí , kde sa podľa archeológa Dr. A. Petrovského-Šichmana zachovalo po návršiach niekoľko slovanských mohýl /objavené v roku 1958-1963/. Nálezy sa datujú do doby Veľkomoravskej a tohto času sú umiestnené v Považskom múzeu a v galérii v Žiline /Budatínsky zámok/. V roku 1327 obec Sverepec patrila zemanom Visolajskovcom, neskôr Podmanickovcom, Suňogovcom, začas panstvu Považská Bystrica . Nedatovaná pečať obce Sverepec - použitá v roku 1873 - kolopis POSSESSIO SZVEREPEC- obec patrila do Trenčianskej župy. Vývoj obce: Do roku 1981 bola obec Sverepec samostatná. V roku 1981 bola integrovaná k mestu Považská Bystrica. V roku 1990 sa obec Sverepec z iniciatívy občanov znova odčlenila od mesta a stala sa samostatnou obcou.


 

Obec Sverepec

Záber na obec Sverepec

Záber na obec Sverepec

Záber na obec Sverepec

Záber na obec Sverepec

Obec 3

Obec 3


 
 
Obec 4

Obec 4

Obec 5

Obec 5


 

Ďalšie fotogalérie5310377

Úvodná stránka